Aerobiccarit nappasivat mitaleja kauden päätöskisasta

27.11.2011

Palkittujen yhteiskuva lauantailta

Keravan biccarit viettivät viikonlopun Oulussa kauden päätöskilpailuissa. Kotimatkalla junassa kaulassa roikkui kultaa, hopeaa ja pronssia sekä nappasi tytöt yhden Cup-mestaruudenkin.

Aerobiccarit lähtivät matkaan jo perjantaina päivällä ison tyttölauman ja muutaman valmentajan kanssa. Järjestelyt sujuivat hyvin ja reissu oli kaikin puolin onnistunut.

Lauantai 26.11.

Lauantain kilpailuvuorossa olivat SM-sarjat eli 3lk 10-12v., 4lk AG1, 5lk AG2 ja 6-luokka. Keravalaisten kisarupeaman aloitti Henniina Aaltonen 3-luokan yksilösarjassa. Henniinalla oli pientä epäonnea matkassa ja kesken suoritusta mennyt nilkka hieman näkyi pisteissä 10,95.

4-luokan AG1-yksilösarjassa edusti Keravaa peräti kolme tyttöä. Camilla Bergström ylsi kauden parhaimpaansa ja teki ylivoimaiset ennätyspisteensä 14,45. "Suoritus oli teknisesti jo todella hyvällä tasolla. Lisäksi Camilla sai kaikki vaikeusliikkeensä läpi" kommentoi valmentaja Karoliina Hurri Camillan suoritusta. Sijoitus oli hyvä kovatasoisessa sarjassa 14/39. Jenna Jäminki sijoittui myöskin upeasti 19/39 (pisteet 13,35) ja sai kaikki vaikeusliikkeet läpi. Ella Kortelainen sai pisteet 12,55 (28/39). Sairastelun takia ohjelman dynaamisuus hieman kärsi, mutta Ellan vahvuus eli esiintyminen paistoi silti selkeästi suorituksesta.

AG1-sarjan joukkueissa Ciiat sijoittuivat sarjassaan upeasti pronssille pistein 14,097 ja saavuttivat samalla oman 4-luokan piste-ennätyksensä. Tytöt ovat onnistuneet parantamaan suoritustaan jokaisessa kauden kisassa ja hyvät pisteet oli siksi ansaittu toden teolla.

AG2- yksilösarjassa Inkariina Laine ylsi myöskin kovassa sarjassaan hienosti pronssille pistein 15,30. Inkan tekninen vahvuus palkittiin ja hän sai sarjansa kovimmat tekniikkapisteet. Saman sarjan Mette Mehtäläinen ei aivan onnistunut parhaimpaansa ja sijoittui sarjan 14. pistein 13,85

6-luokan joukkuesarjan Chicaseilla on ollut takana harmillisen rikkonainen kisakausi ja he ovat kärsineet useista loukkaantumisista ja sairasteluista. Olosuhteisiin nähden he onnistuivat hyvin. Sarjan kaksi muuta joukkuetta jäi kisasta viime hetkellä ja näin Chicasit palkittiin kultaisilla mitaleilla.

 

Sunnuntai 27.11.

Sunnuntaina Oulussa kilpailtiin 3-luokan yli 12v. sarjassa ja 4-5lk kilpasarjoissa.

3-luokan joukkuesarjassa Kromit onnistuivat suorituksessaan korottamaan pisteitään entisestään ja uusivat nousupisteensä 4-luokkaan. Pisteet 13,087 toivat tytöille hopeaa jääden vain 0,2 verran kullasta. Onnea 4-luokkaan nousijoille! Saman sarjan Dinat paransivat suoritustaan huomattavasti viime kisoista ja esiintyivät todella samanaikaisesti. Tytöt sijoittuivat 6/9 pistein 10,918.

4-luokan keravalaisedustus Sara Soini nautti selkeästi lavalla olostaan. Sairasteluiden jälkeen Sara ylsi silti hyviin pisteisiin 13,2 ja sijoittui tasaisessa sarjassa 12.

Viikonloppu oli tytöille ja valmentajille mukava päätös pitkälle kilpailukaudelle. Oli kivaa olla yhdessä reissussa ja saada kannustusta kummallekin päivälle. Nyt päästään suunnittelemaan uusia koreografioita, vaikeusliikkeitä ja joulunäytösohjelmia!

Chicas
Valmentaja Paulina pokkasi Chicasien runsaat palkinnot
Ciiat varmasti pronssilla
Kromien hopeat toimitettiin jälkikäteen junaan